English Polski
WIELICZKA

33.jpg
30.jpg
34.jpg
37.jpg

W odległości 14 km od Krakowa leży związane z nim miasto Wieliczka. Wydobywano tu sól, która była surowcem strategicznym i źródłem znacznego dochodu dla władców. Dzisiaj Wieliczka graniczy bezpośrednio z obszarem miejskim Krakowa, w dorzeczu Raby, Wilgi i Szrafy uchodzących do Wisły. Ma bardzo dobre połączenie komunikacyjne z Krakowem.

Wielicka sól pochodzi sprzed 15 milionów lat. Ukształtowały się dwa złoża: bryłowe i pokładowe. Podczas ruchów górotwórczych Karpat złoże bryłowe nasunęło się na pokładowe, stąd miąższość złoża sięga 400 m. Kopalnia liczy 9 poziomów, najgłębszy sięga 327 m. Łączyło je 26 szybów i 180 szybików. Wydrążono 2350 komór. Najcenniejsze wyrobiska wchodzą w skład strefy zabytkowej. Cały czas prowadzone są prace górnicze ochraniające zabytki przed zagrożeniem wodnym, zawałowym i gazowym. Generalnie wyrobiska cechują się trwałością. Niewątpliwie pomaga w tym mikroklimat kopalni. Występuje tu stała temperatura 9-12 st.C, powietrze jest wilgotne i zjonizowane z wysoką zawartością chlorku sodu, magnezu, manganu i wapnia. Na głębokości 135 m w komorach Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich prowadzi się aktywną rehabilitację układu oddechowego.

Dodatkowe atuty tego unikalnego w skali światowej sanatorium to wyjątkowa czystość bakteriologiczna, brak alergenów i zanieczyszczeń. Pobyt leczniczy wzbogacają zajęcia z muzykoterapii. Pierwsza trasa turystyczna została wytyczona w czasach zaboru austriackiego. Obecnie udostępnione do zwiedzania komory obejmują trasę turystyczną i podziemną część Muzeum Zup Krakowskich. W powstałej w XVII wieku komorze Janowice znajduje się grupa figur ilustrujących legendę o św. Kindze. Legenda mówi, że węgierska księżniczka wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do kopalni soli swojej ojczyźnie i po przybyciu do Polski kazała kopać w wybranym miejscu, gdzie znaleziono złoża soli. Ale do tej legendy przyznaje się też kopalnia w pobliskiej Bochni. Niezależnie od tego św. Kinga jest patronką górników solnych. Jej relikwie znajdują się w Kaplicy św. Kingi, które jest podziemnym sanktuarium. Komora ta ma wspaniałą akustykę i odbywają się tu oprócz nabożeństw również koncerty.

Oprócz tego w Wieliczce warto zobaczyć kościół i klasztor oo. Franciszkanów-Reformatów. Kościół pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu jest sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Obraz Matki Bożej pochodzi z XVII wieku, a w 1995 roku został ukoronowany papieską koroną. Kościół wybudowany jest w stylu barokowym z fundacji Zygmunta III Wazy. W ogrodach klasztornych jest kopia kaplicy św. Franciszka z Asyżu.

Wieliczkę odwiedza rocznie ponad milion turystów i miasto jest do tego przygotowane. W „kopalni kultury” stale coś się dzieje. Był już tam podziemny lot balonem, wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa. Skakano na bungee w komorze Stanisława Staszica. Mateusz Kusznierewicz pływał na desce regatowej 104 m pod ziemią po jeziorze wypełnionym solanką. Kręcono tu różne filmy, łącznie z „Seksmisją”, gdzie kopalnia grała rolę „podziemnego państwa kobiet”.

Legenda
- kierowca
- osoba