English Polski
WARSZAWA

27.jpg
22.jpg
24.jpg
26.JPG

Warszawę śmiało można uznać za ważny ośrodek zarówno kulturalny i naukowy, polityczny jak i gospodarczy (nie tylko w Polsce ale również w nieco szerszym zasięgu - na skalę europejską). W Warszawie znajduje się mnóstwo bardzo ważnych zabytków, których istota wynika przede wszystkim ze związku z wydarzeniami historycznymi. W związku z działaniami zbrojnymi podczas wojen organizacja urbanistyczna miasta oraz jego architektura ulegała wielu zmianom. Niszcząca siła najbardziej zauważalna była po II Wojnie Światowej. Jednak przy dużym zaangażowaniu władz i mieszkańców całej Polski, miasto udało się odbudować. Dokonano niesamowitej rekonstrukcji Starego miasta, co zaprowadziło tą część Warszawy na zaszczytne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Warszawie znajduje się wiele bardzo ważnych, między innymi pod względem sztuki architektonicznej, zabytków. Zabudowa miasta słynie z wielu wysokich budowli. W sumie około 40 budynków, które zlokalizowane są na terenie Warszawy, swoją wysokością przekraczają 65 metrów; natomiast prawdziwymi „drapaczami chmur” nazwać można dwie budowle, które sięgają ponad 200 metrów. Pierwsze miejscem ze względu na wysokość zajmuje słynny Pałac Kultury i Nauki, który został wzniesiony w 1955 roku, kolejne zaś miejsca należą do Warsaw Trade Tower czy też Rondo. Warto wspomnieć, że wysoka zabudowa Warszawy nie zasługuje na podziw tylko i wyłącznie na terenie Polski, te budowle to także wspaniałe perły architektoniczne o zasięgu europejskim.

Warszawa jest miastem, które większości z nas - jeśli nie każdemu, kojarzone są z pewnymi charakterystycznymi elementami. Jednym z nich jest z pewnością Warszawska Syrenka - pomnik znajdujący się na rynku w Starym Mieście. Autorem pomnika jest słynnego rzeźbiarza Konstantego Hegla, a jej związek z Warszawą podkreślony jest także jej wizerunkiem na tarczy warszawskiego herbu. Warszawa jest niezwykle istotnym ośrodkiem politycznym. Na jej terenie znajdują się gmach Sejmu i Senatu, Kancelaria Prezydencka, budynek Trybunału Konstytucyjnego czy też na przykład Sądu Najwyższego. Warszawa to również ważna siedziba edukacji. Znajdują się tu jedne z najlepszych uczelni wyższych, na które każdego roku liczba chętnych znacznie przewyższa ilość miejsc.

Legenda
- kierowca
- osoba