English Polski
GDAŃSK

1.jpg
4.jpg
100.jpg
10.jpg

Gdańsk – stolica województwa pomorskiego oraz jedno z większych miast Polski. Pod względem zajmowanej powierzchni jest siódmym miastem w kraju, natomiast ze względu na liczbę ludności szóstym. Gdańsk położony jest nad Zatoką Gdańską. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Założony w 997 r., otrzymał prawa miejskie w 1263 r. Jako hanzeatyckie miasto portowe, Gdańsk bardzo dynamicznie rozwijał się, zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. Swego czasu stał się najbogatszym miastem Polski, czego efekty widać do dziś.

Gdańsk jest jednym z większych kurortów nadbałtyckich. Wzdłuż brzegu na odcinku o długości 23 km rozpościera się plaża. Zorganizowano tutaj trzy kąpieliska oraz wybudowano molo o długości 130 m. Jednym z najatrakcyjniejszych miejsc nadmorskich jest Wyspa Sobieszewska, która jako jedyna w Polsce powstała w wyniku działalności człowieka. Od 1994 r. posiada status wyspy ekologicznej, który gwarantuje przyjazne człowiekowi otoczenie. Gdańsk otaczają malownicze tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (utworzonego w 1979 r.) o powierzchni ok. 20 tysięcy ha, a także wzgórza i jeziora Szwajcarii Kaszubskiej. Turyści mogą wybrać się na spacer do Parku Oliwskiego, w którym znajduje się wiele gatunków rzadkich drzew i roślin oraz Pałac Opatów wzniesiony w XVIII w. Warto również zwiedzić, zajmujący około 120 ha, ogród zoologiczny (znajdujący się w Gdańsku-Oliwie), który jest jednym z największych w Polsce. Jedną z bardziej interesujących atrakcji turystycznych miasta jest położona w samym centrum przystań jachtowa Marina Gdańsk wybudowana w 1997 r. Odwiedza ją wiele jachtów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać z Zatoki Gdańskiej lub Opływu Motławy, który został gruntownie wyremontowany i stał się przyjemnym miejscem do wędrówek, jazdy rowerem, a także wędkowania.

Do najważniejszych zabytków Gdańska można zaliczyć: Drogę Królewską, Ratusz Głównego Miasta, Ratusz Starego Miasta, Bazylikę Mariacką, która jest największą ceglaną świątynią w Europie, Dwór Artusa, przed którym znajduje się symbol Gdańska – Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, a także 27–metrowa Latarnia Morska oraz Żuraw – najstarszy zachowany dźwig w Europie. Gdańsk jest jednym z miast leżących na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Gdańsk nazywa się Światową Stolicą Bursztynu. Nieodłącznie z dziejami miasta związana jest sztuka bursztyniarska. Po zniszczeniach spowodowanych wojnami, miastu udało się powrócić do tradycji i na powrót otworzyć warsztaty obróbki bursztynu. Dziś Gdańsk jest siedzibą Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, a także gospodarzem największych na świecie targów bursztynu („AMBERIF” i „AMBERMART”).

Legenda
- kierowca
- osoba